Video (Marketing pro Startupy 4.část)

4.8. 2020admin

Jakmile máte vizuální identitu a web, tak Vám může hodně pomoct video, díky němu můžete sdělit velmi jednoduše to, co děláte. Má to i další výhody. Přidá Vám to body v SEO optimalizaci a také se videa velmi dobře sdílí na sociálních sítích. Co by takové video mělo obsahovat, jak ho nazvat, jak by mělo být dlouhé a kolik to stojí, se dozvíte v tomto článku. 

Zadání

Než někomu zadáte video, tak je velmi důležité si ujasnit, co to video má dělat. Nemůžete přece jen tak přijít a říct chci video a ať je to bomba. Pokud máte cílů více, tak je potřeba udělat více videí. Teď si řekneme, jak by takový cíl mohl vypadat. Například: “Chceme posílit naši důvěryhodnost značky. Chceme, aby zákazníci viděli, jak vypadáme, kde pracujeme a co máme za výsledky.” Nebo: “Chceme vysvětlit náš velmi složitý produkt pomocí info grafiky a na konci videa odkázat lidi na náš web, kde mohou vytvořit poptávku.“ Součástí zadání by měl být také nějaký nástřel scénáře ať video tvůrce ví co vlastně chcete říct svým divákům. Tento scénář si pak mírně upraví tak, aby to lépe znělo, ale Vaše sdělení se zachová. Videa mohou být za desítky tisíc ale i za stovky tisíc až miliony. Proto je dobré si stanovit rozpočet, díky kterému video tvůrce ví v jaké kvalitě Vám může video připravit a co k tomu všechno bude potřeba. Řekl bych, že rozpočet je asi ta nejdůležitější informace v zadání. Kolik co stojí si objasníme na konci článku. 

Délka videa

Je to dost ožehavé téma, ale když to zjednoduším, tak video musí být zábavné. Proto čím kratší tím lepší. Lidé jsou dnes ze sociálních sítí rozmazlení, protože vidí krátká videa, kde je jen to nejlepší. Nikdo tedy moc nechce vidět omáčku, ale pouze to důležité. Nejlepší je dostat se s Vašim sdělením do 30 až 90 sekund. Delší videa už lidé nemusí dokoukat do konce. Doporučuji tedy rychlý střih a krátké/výstižné texty.

Animovaná videa

Pokud je nějaký projekt velmi složitý na natočení, tak může být dobrým řešením animované video. Díky němu můžete jednoduše vysvětlit co děláte pomocí info grafiky. Další jeho velká výhoda je, že se na něm toho dá málo pokazit oproti točenému videu, kde je vidět každá chyba. Stačí Vám k tomu pouze připravit hrubý scénář, podle kterého grafik nakreslí podklady a následně je rozhýbe. K videu pak stačí jen namluvit scénář a máte hotovo.

Točené video

Pokud si troufáte na to vystoupit před kameru, tak už byste měli mít nějaké zkušenosti, anebo si před natáčením dejte alespoň panáka. Pokud budete nervózní, tak to na videu půjde vidět. Proto je někdy dobré vzít si k sobě někoho zkušenějšího, kdo může vystupovat třeba jako moderátor, který Vám pomůže překonat nervozitu a celým rozhovorem Vás povede. Je také velmi důležité jakou zvolíte techniku, protože ne každá kamera natočí hezké video. V tomto případě je lepší si připlatit, aby kamera uměla alespoň zaostřit na detail a rozostřit pozadí. Další důležitá věc na kterou se nesmí zapomenout, je osvětlení a zařízení pro nahrávání zvuku. Pokud totiž nebudete mít scénu hezky nasvícenou, tak mohou být záběry dost hnusné. Zvuk nestačí nahrát na kameru, protože se v menších prostorech může objevit ozvěna. Určitě pak nechcete celé video přetáčet jen proto, že jste si nechtěli připlatit pár korun za porty pro nahrávání zvuku. Dopředu byste si měli vytvořit scénář, který se naučíte, ať video není nudné a nemluvíte pak z cesty kvůli nervozitě.

Přínos videa v SEO

Pokud umístíte video na YouTube (následně na svůj web) a do jeho názvu, popisku a hashtagů uvedete klíčová slova, přes která chcete vodit lidi na Váš web, tak Vám to přidá dost bodů v SEO optimalizaci. Díky tomu se pak bude Vaše stránka zobrazovat výše než Vaše konkurence. Ovšem má to jednu podmínku a to je, že v tom videu opravdu musí být to, co klíčová slova slibují. Pokud například slibujete logo zdarma, tak video musí obsahovat návod jak vytvořit logo zdarma. 

Sociální sítě

Nevím, jak to bude v budoucnu, ale momentálně sociální sítě videa velmi podporují a mají větší dosah než klasické obrázky. Pokud budete používat PPC reklamy, tak je zobrazení videa oproti klasickému příspěvku mnohem levnější. Proto se vyplatí zobrazovat videa studenému publiku a díky tomu si udělat cílovou skupinu lidí, která dokouká Vaše video. Té pak můžete zobrazovat další reklamu, která bude mít za úkol například vytvořit poptávku. Ve finále Vám to ušetří hodně peněz, protože budete zobrazovat výzvu k vytvoření poptávky pouze lidem, které zajímá to, co děláte. 

Ceny

Hodně záleží na tom, jak moc video chcete originální a kolik na něm bude pracovat lidí. Potřebujete režiséra, jednoho nebo více kameramanů? Jak kvalitní má být natáčecí technika? Může to být obyčejná kamera a nebo profesionální. Potřebujete scénář nebo si ho vymyslíte sami? Potřebujete do videa herce a k tomu i catering? Kolik dní se bude natáčet? Pokud více, tak je všem potřeba zajistit i ubytování. Má být ve videu i grafika? Může to být grafika z fotobanky, která se pouze rozhýbe, anebo potřebujete nakreslit originální grafiku. Potřebujete ve videu i 3D grafiku? Všechny tyto aspekty rozhodují o ceně a proto se nedá jednotně říct kolik stojí video. Nezáleží tedy tolik ani na délce, ale spíše na tom kolik lidí bude na videu pracovat. Jakmile se video natočí, tak je potřeba ho ještě sestříhat a obarvit záběry. Každou zmíněnou činnost dělá jeden člověk. 

Teď si rozebereme příklady levnějších videí, abyste viděli co je možné zvládnout s malým rozpočtem.

Animované video o službe: grafické podklady koupené ve fotobance, úprava grafiky, Voiceover, hudba z hudební banky. Cena 27 200 Kč.
Aftermovie z eventové akce: Dva kameramani, zapůjčení techniky, hudba z hudební banky, střih a barvení videa. Cena: 30 000 Kč
Animovaná prezentace produktu: grafika, hudba z hudební banky a voice over – 30 000 Kč
Upoutávka na pořad: grafika, hudba z hudební banky a voice over – 20 000 Kč

Závěr

Mohli jste vidět, že i s malým rozpočtem jde zvládnout docela slušné video, které splní svůj účel. Pokud se chystáte na vytvoření videa, tak už teď víte, že nejdůležitější je připravit si kvalitní zadání a rozpočet, který jste ochotni do videa investovat. Potřebujete-li s videem pomoct, tak nám napište. Jsme profesionální grafické studio.