Jak vytvořit logo

1. část - Illustrator, Photoshop

Dnes si ukážeme, jak navrhnout logo. Jméno projektu je Boardo, slogan je půjčovna elektroboardů.

Představuji si tedy logo, ve kterém bude longboard, případně nějaké znázornění elektriky (jakože jde o elektroboard) a pokud to půjde, tak třeba i zdraví (jakože jde o zdravý sport).

Potřebujete k tomu skicu, kterou si nakreslíte na papír. Pokud neumíte kreslit, tak si najděte obrázky na internetu, které se budou nejvíce přibližovat Vaší vizi. Nesmíte obrázky krást, ale pokud konečný výsledek bude vypadat jinak než původní obrázek, tak by v tom neměl být problém. Dokonce bych řekl, že snad dnes ani není možné vytvořit něco, co by se alespoň částečně nepodobalo dílu někoho jiného. Navíc dnes značky vznikají a zanikají dost rychle a je jich tolik, že je snad ani za celý svůj život všechny nemůžeme prohlédnout. Je dobré si uvědomit, jak by mělo fungovat logo. Je to vlastně označení něčeho. Proto není tak důležité, aby bylo logo originální ve světovém měřítku, ale aby bylo jedinečné přímo v oboru, kterému se projekt věnuje. Například pokud by někdo měl stejné logo jako já, ale působil by v Americe jako obchod s věcmi pro longboardy, tak mi to může být úplně jedno, protože ho moji zákazníci neuvidí, dokud se nedostanu do konkurenčního boje s tímto obchodem. Když to tedy zjednoduším, tak by jste měli být originální hlavně ve Vašem konkurenčním prostředí. Pro tento projekt bude konkurenční prostředí Praha, případně ČR.

Podíval jsem se tedy na internet a zjistil, že nějaká konkurence je. Nebudu se z ní inspirovat, ale naopak. Je velmi důležité, aby vizuální identita byla „jiná“ než identita konkurence. Je to hlavně proto, aby každý zákazník dobře poznal svojí oblíbenou značku a nedošlo tak k záměně, kvůli podobnosti. Konkurence vypadá velmi přeplácaně, proto pro mě bude nejlepší řešení, když bude grafika velmi čistá. Pokud by to bylo naopak a konkurence měla čistý vizuál, pak by pro mě mělo smysl udělat přeplácaný vizuál.

Stáhnul jsem si tedy tyto 3 ikony, a níže ve videu Vám ukážu, jakým způsobem si je v Illustrátoru překreslím do vektorové grafiky a pak z nich vytvořím logo.

Než ale začnu, tak řeknu ještě pár vět k fontům. Výběr fontu je podle mých zkušeností to nejdůležitější na celé značce. Uvědomte si, že převážnou většinu marketingových materiálů tvoří obsah a ten tvoří hlavně font. Proto je velmi důležité, aby byl font dobře použitelný. To znamená, že musí obsahovat diakritiku a měl by se dobře číst, i když s ním napíšete pár odstavců textu. Ideální varianta je, když můžete použít stejný font v logu i v běžném textu. Někdy to ale není možné a proto je potřeba vybrat doplňkový font, který bude právě pro běžný text. Doporučuji používat Google fonty. Jsou zdarma, jsou super, ale hlavně jsou dostupné odkudkoliv, kde je internet a každý si je může jednoduše stáhnout a nainstalovat.

Vše potřebné už tedy zaznělo a teď se vrhneme do kreslení.

Na konci tutoriálu můžete vidět, že používám mockupy k vizualizaci loga. Jde mi hlavně o to, abych viděl jak logo funguje v jednobarevném provedení. Dále tyto mockupy pomáhají v prezentaci pro klienta. Někdo říká, že si mockupy rád navrhuje sám, nic proti tomu nemám, ale já si svého času velmi vážím a myslím si, že klientovi bude úplně jedno jestli mockup použil k prezentaci i někdo jiný. Pokud budeme vycházet z hodinové sazby 680 Kč, tak bude klient určitě radši, když mockup někde stáhnu zdarma, než abych ho sám vytvářel za jeho rozpočet. Vidím tedy, že logo vypadá použitelně a v příštím článku si ukážeme jak vybrat barvy. Mockupy jsou dole ke stažení.


 1. Radek Hilgart napsal:

  Dobrý den,

  prosím o radu, zasekl jsem v prvním videu v čase 2:32. Nejdou mi označit tak jako ve videu oba tvary – jak kruh, tak obdélník, tudíž nemohu dojít k finálnímu výsledku – Kreslící plátno – okno – cestář – odečíst od – aby mi zmizel obdélník a zůstala jen část kruhu.

  Děkuji za Váš a radu.

  Radek

  • admin napsal:

   Dobrý den, pokud chcete označit oba objekty, tak u toho musíte držet shift. Dejte vědět, jestli to vyřešilo Váš problém.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů